SUMMARY REPORT        Dodge County, Nebraska
Run Date:11/16/16     General Election
RUN TIME:09:56 AM     November 8, 2016

                                                       VOTES PERCENT

           PRECINCTS COUNTED (OF 36) .  .  .  .  .        35   97.22
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .         0
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .    15,785

          President/Vice President
          Vote for  1
           Trump/Pence (REP).  .  .  .  .  .  .  .     9,933   63.96
           Clinton/Kaine (DEM) .  .  .  .  .  .  .     4,544   29.26
           Johnson/Weld (LIB)  .  .  .  .  .  .  .       624    4.02
           Stein/Baraka (PET)  .  .  .  .  .  .  .       162    1.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       266    1.71

          Congress - 1st District
          Vote for  1
           Jeff Fortenberry (REP) .  .  .  .  .  .    11,481   76.52
           Daniel M. Wik (DEM) .  .  .  .  .  .  .     3,488   23.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        34     .23

          Public Service Comm 4th Dist
          Vote for  1
           Rod Johnson (REP).  .  .  .  .  .  .  .    12,241   98.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       173    1.39

          County Supervisor Second District
          Vote for  1
           Greg Beam (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     1,062   96.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        39    3.54

          County Supervisor Fourth District
          Vote for  1
           David W. Saalfeld (REP).  .  .  .  .  .     1,887   98.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        25    1.31

          County Supervisor Sixth District
          Vote for  1
           Dan M. Weddle (REP) .  .  .  .  .  .  .     1,786   98.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        25    1.38

          Member of the Legislature 15th Dist
          Vote for  1
           David A. Schnoor .  .  .  .  .  .  .  .     7,189   48.50
           Lynne M. Walz .  .  .  .  .  .  .  .  .     7,601   51.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        32     .22

          Member State Board of Education Dist 3
          Vote for  1
           Rachel Wise.  .  .  .  .  .  .  .  .  .    11,715   99.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       101     .85

          Retain Michael G. Heavican
          Vote for  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,771   76.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3,039   23.72

          Retain William B. Cassel
          Vote for  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,474   76.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,980   23.93

          Retain Francie Riedmann Weis
          Vote for  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,383   75.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,967   24.02

          Retain Daniel R. Fridrich
          Vote for  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,458   76.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,873   23.30

          Retain John R. Hoffert
          Vote for  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,430   76.64
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,875   23.36

          Retain James R. Coe
          Vote for  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,314   76.44
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,870   23.56

          Retain Kurt Rager
          Vote for  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,245   76.30
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,872   23.70

          Metro Community College Board District 1
          Vote for  1
           Linda McDermitt  .  .  .  .  .  .  .  .    11,660   99.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       109     .93

          Lower Elkhorn NRD Subdistrict 7
          Vote for  1
           Gary R. Loftis.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,244   60.30
           Paul Chamberlain .  .  .  .  .  .  .  .       813   39.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         6     .29

          Lower Platte North NRD Sub 1
          Vote for  1
           Bob Clausen.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,626   99.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        83     .85

          Lower Platte North NRD Sub 2
          Vote for  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,598  100.00

          Lower Platte North NRD Sub 3
          Vote for  1
           Larry Feala.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,392   99.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        77     .81

          Lower Platte North NRD Sub 4 2 yr term
          Vote for  1
           Terry Sobota  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,261   99.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        73     .78

          Lower Platte North NRD Sub 4 4 yr term
          Vote for  1
           Matt Bailey.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,131   99.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        78     .85

          Lower Platte North NRD Sub 5
          Vote for  1
           John Hannah.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,023   99.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        77     .85

          Lower Platte North NRD Sub 6
          Vote for  1
           Robert B. Hilger .  .  .  .  .  .  .  .     8,986   99.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        76     .84

          Lower Platte North NRD Sub 7
          Vote for  1
           Ryan Sabatka  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4,734   51.98
           Bryon Chvatal .  .  .  .  .  .  .  .  .     4,322   47.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        52     .57

          Lower Platte North NRD Sub 8
          Vote for  1
           James Gibney Jr. .  .  .  .  .  .  .  .     6,168   67.40
           Kenneth Stuchlik .  .  .  .  .  .  .  .     2,933   32.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        51     .56

          Lower Platte North NRD Sub 9
          Vote for  1
           Robert J. Meduna Jr..  .  .  .  .  .  .     4,650   50.18
           Patrick McEvoy.  .  .  .  .  .  .  .  .     4,567   49.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        50     .54

          Papio - Missouri River NRD Sub 5
          Vote for  1
           Rich Tesar .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2   28.57
           Bill Pospichal.  .  .  .  .  .  .  .  .         5   71.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Burt County PPD At Large
          Vote for  2
           Greg N. Johnson  .  .  .  .  .  .  .  .       573   59.32
           Michael R. Williams .  .  .  .  .  .  .       388   40.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5     .52

          Cuming County PPD SubDist 2
          Vote for  1
           Greg Strehle  .  .  .  .  .  .  .  .  .       359   99.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3     .83

          ESU 7 District 2
          Vote for  1
           Gary Wieseler .  .  .  .  .  .  .  .  .       257   99.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .39

          ESU 2 Board District 6
          Vote for  1
           Vern Gibson.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3,328   99.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        16     .48

          ESU 2 Board District 8
          Vote for  1
           Louise Nabb.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,646   98.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        27    1.01

          Fremont School Board Dist 1 (3 Elected)
          Vote for  3
           Terry Sorensen.  .  .  .  .  .  .  .  .     6,621   31.53
           Todd Hansen.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7,083   33.73
           Jon C. Ludvigsen .  .  .  .  .  .  .  .     7,143   34.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       154     .73

          Scrib-Snyder Schools Bd # 62 4 yr term
          Vote for  3
           Donald J. Beck.  .  .  .  .  .  .  .  .       584   30.92
           Malia Nemecek .  .  .  .  .  .  .  .  .       617   32.66
           Laura K. Schnoor .  .  .  .  .  .  .  .       649   34.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        39    2.06

          Scrib Snyder Schools #62 Board 2 yr term
          Vote for  1
           Willy French  .  .  .  .  .  .  .  .  .       720   97.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        15    2.04

          Logan View Public Schools Bd Dist 94 (4
          Vote for  4
           Carrie Beacom .  .  .  .  .  .  .  .  .       841   30.95
           Jeff Wacker.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       885   32.57
           Chad M. Christianson.  .  .  .  .  .  .       875   32.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       116    4.27

          North Bend Central Schools Bd 4 yr term
          Vote for  3
           Bob Feurer .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       657   22.56
           Chris Armstrong  .  .  .  .  .  .  .  .       492   16.90
           Francis J. Emanuel  .  .  .  .  .  .  .       678   23.28
           Gary Vyhlidal .  .  .  .  .  .  .  .  .       359   12.33
           Tonja Frank.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       224    7.69
           Jay Poessnecker  .  .  .  .  .  .  .  .       491   16.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11     .38

          Arlington School Board 4 yr term
          Vote for  3
           Matt O'Daniel .  .  .  .  .  .  .  .  .        25   15.63
           Jessica Scheer.  .  .  .  .  .  .  .  .        42   26.25
           J. P. Rhea .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        29   18.13
           Shanon Willmott  .  .  .  .  .  .  .  .        26   16.25
           Nathan Kinnaman  .  .  .  .  .  .  .  .        37   23.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .63

          Howells/Dodge Schools #70 4 year term
          Vote for  1
           Rachael Nielsen  .  .  .  .  .  .  .  .       261   96.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         9    3.33

          Howells/Dodge School Bd Ward 1 2 yr term
          Vote for  1
           Paul Dvorak.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       351   98.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    1.13

          NBC Schools #595 2 year term
          Vote for  1
           Daniel R. Wesely .  .  .  .  .  .  .  .       862   99.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .81

          Fremont Mayor
          Vote for  1
           Diane L. Brown.  .  .  .  .  .  .  .  .     4,772   47.10
           Scott Getzschman .  .  .  .  .  .  .  .     5,310   52.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        49     .48

          Fremont Council Ward 1
          Vote for  1
           Ellen Janssen .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,379   98.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        43    1.78

          Fremont Council Ward 2
          Vote for  1
           Susan Jacobus .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,100   51.33
           Dev Sookram.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,028   47.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        15     .70

          Fremont Council Ward 3
          Vote for  1
           Michael D. Kuhns .  .  .  .  .  .  .  .     1,400   97.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        40    2.78

          Fremont Council Ward 4
          Vote for  1
           Matt Bechtel  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,328   51.57
           Jordan Paden  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,240   48.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .27

          Hooper Mayor
          Vote for  1
           Bruce Cate .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       338   96.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        13    3.70

          Hooper Council (2 Elected)
          Vote for  2
           Ken Mueller.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       314   47.65
           Nick Johnson  .  .  .  .  .  .  .  .  .       340   51.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5     .76

          Scribner Council (2 Elected)
          Vote for  2
           Joe Wolfgram  .  .  .  .  .  .  .  .  .       334   43.95
           Michael T. Baumert  .  .  .  .  .  .  .       305   40.13
           Kenneth Matheny  .  .  .  .  .  .  .  .       118   15.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3     .39

          North Bend Council (2 Elected)
          Vote for  2
           Bart Bosco .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       279   29.28
           Kirk D. Dolezal  .  .  .  .  .  .  .  .       175   18.36
           Lisa A. Voss  .  .  .  .  .  .  .  .  .       226   23.71
           Rod Scott  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       272   28.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .10

          Inglewood Trustees (2 Elected)
          Vote for  2
           John J. Nielsen  .  .  .  .  .  .  .  .        81   49.39
           Albert A. Nielsen.  .  .  .  .  .  .  .        74   45.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         9    5.49

          Nickerson Trustees (3 Elected)
          Vote for  3
           JoAnn J. Walter  .  .  .  .  .  .  .  .        65   37.36
           Joe Aufenkamp .  .  .  .  .  .  .  .  .        42   24.14
           Nettie Aufenkamp .  .  .  .  .  .  .  .        47   27.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        20   11.49

          Uehling Trustees (3 Elected)
          Vote for  3
           Michael D. Egbers.  .  .  .  .  .  .  .        71   23.75
           Dick Orent .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        67   22.41
           Dennis Low .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        80   26.76
           Dan Dallman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        69   23.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        12    4.01

          Winslow Trustees (3 Elected)
          Vote for  3
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        52  100.00

          Dodge Trustees (3 Elected)
          Vote for  3
           Rodney Hashberger.  .  .  .  .  .  .  .        55    7.50
           Todd A. Payton.  .  .  .  .  .  .  .  .       140   19.10
           Gene G. Dostal.  .  .  .  .  .  .  .  .       112   15.28
           Bernadean Marr.  .  .  .  .  .  .  .  .       162   22.10
           Brice Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .       257   35.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .95

          Snyder Trustees (3 Elected)
          Vote for  3
           Daniel Kreikemeier  .  .  .  .  .  .  .        54   17.88
           Jessica L. Jindra.  .  .  .  .  .  .  .        71   23.51
           Gary Renter.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        87   28.81
           Thomas Smeal  .  .  .  .  .  .  .  .  .        81   26.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         9    2.98

          Referendum No. 426
          Vote for  1
           Retain  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4,557   30.49
           Repeal  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    10,390   69.51